Jak dobrać materac

Jak śpisz?

Czy leżysz na brzuchu, plecach czy na boku, gdy śpisz? Warto chwilę się nad tym zastanowić i przypomnieć sobie, w jakiej pozycji zasypiamy najchętniej i w jakiej się budzimy. W zależności od tego, która pozycja jest najczęstszą dla nas, różne materace oferują różne korzyści. Ludzie, którzy śpią na plecach większość czasu powinni mieć materac trochę twardszy niż osoby, które śpią głównie na boku.

Jaki materac?

Pamiętajmy, że decydując się na produkt droższy, przeważnie płacimy za lepsze rozwiązania konstrukcyjne, jakość i trwałość komponentów, a w efekcie za zadowolenie z użytkowania dobrego produktu przez wiele lat.Materace są często wykonane z różnego rodzaju sprężyn, pianki, lateksu lub kombinacji obu. Dlatego dobrym pomysłem jest spędzenie dłuższej chwili w sklepie z materacami i wypróbowanie różnych opcji, aby wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj materaca.


Jak dobrze dobrać twardość ?

Twardość materaca powinna być dobierana adekwatnie do naszej wagi, pozycji ciała podczas snu, jak i indywidualnych preferencji. Materac jest właściwie dobrany, gdy nasze ciało nie zapada się zbyt głęboko i możemy swobodnie zmieniać swą pozycję. Materac właściwie dopasowany powinien zapewnić kręgosłupowi anatomiczną pozycję podczas snu, czyli linię poziomą, kiedy leżymy na boku oraz kształt „podwójnego S”, gdy wypoczywamy w pozycji na wznak lub na brzuchu. Materace aktualnie oferowane posiadają 5 i 7 stref twardości, co oznacza, że materace są podzielone poprzecznie na 5 lub 7 „części”, z których każda charakteryzuje się inną twardością, umożliwiając w ten sposób lepsze dopasowanie się materaca do kształtu naszego ciała.


Optymalne wsparcie

Bardzo ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie łóżka, jest stelaż. Niewłaściwie dobrany wpływa niekorzystnie na wygodę użytkowników, ale przede wszystkim powoduje deformację materaca.

Najlepszym rozwiązaniem są stelaże elastyczne, czyli takie, w których drewniane listwy poprzeczne mogą odkształcać się delikatnie i dopasowywać do kształtu materaca. Pamiętajmy, że nacisk, jaki nasze ciało wywiera na materac, przechodzi również na stelaż. Większość stelaży elastycznych oferuje różnorodną regulację – od najprostszej regulacji twardości w środkowej części materaca, poprzez ręczną regulację wysokości/nachylenia części głowy i nóg, aż po regulację elektryczną, gdzie za zmianę pochylenia poszczególnych części stelaża odpowiada silnik elektryczny obsługiwany za pomocą pilota. Jest to szczególnie wygodne dla osób chorych.

Ogólna zasada mówi, że im więcej elastycznych listewek, tym stelaż lepiej rozkłada ciężar nasze¬go ciała. Dzięki temu materac lepiej dopasowuje się do naturalnych kształtów ciała i jego ułożenia w czasie snu. Jeśli jednak zamiast elastycznego ste¬laża chcielibyśmy zastosować w łóżku poprzeczne listewki, należy pamiętać, aby odstęp pomiędzy nimi był mniejszy niż 5 cm.

Idealna czystość i świeżość

Jeśli zależy Wam na jak najłatwiejszym utrzymaniu czystości i świeżości materaca, najlepiej wybrać taki model, który ubrany jest w pokrowiec z możliwością prania. Wśród oferowanych pokrowców można znaleźć takie, które można prać w temperaturze do 60°C oraz takie, które można wyprać w temperaturze 30°C.

Wygoda

Koniecznie wykonaj test na twardość materaca. A zatem połóż się swobodnie na plecach, wsuń dłonie pod lędźwie, staraj się je przesunąć w kierunku ramion. Jeżeli Twoje dłonie przesuwają się lekko, bez przeszkód lub jeśli Twoje ramiona i biodra odczuwają dyskomfort, materac jest wyraźnie za twardy dla Ciebie.

Życzymy udanych zakupów!

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.